Czy rolnik może skorzystać z restrukturyzacji?
Postępowanie restrukturyzacyjne jest dedykowane dla podmiotów zmagających się z kłopotami finansowymi. Procedura ma na celu udzielenie wsparcia osobie przechodzącej kryzys ekonomiczny. W tym celu zapewnia jej szczególne warunki umożliwiające sprawne przeprowadzenie negocjacji z wierzycielami, a następnie zawarcie z nimi porozumienia (o samym przebiegu postępowania szerzej pisaliśmy TUTAJ. Nie każdy może jednak skorzystać z dobrodziejstwa omawianej procedury. Postępowanie restrukturyzacyjne można prowadzić wobec szczególnego katalogu podmiotów. Takich, które posiadają tzw. zdolność restrukturyzacyjną. Ustawa dosyć szczegółowo wylicza kto posiada, a kto nie posiada takiej cechy. Czy zatem taką zdolność ma osoba o statusie rolnika? Czy prowadzenie gospodarstwa rolnego umożliwia przeprowadzenie restrukturyzacji?
Przedsiębiorca w rozumieniu Kodeksu cywilnego
Prawo wskazuje, że podstawową kategorią podmiotów, które posiadają zdolność restrukturyzacyjną (a zatem mogą skorzystać z restrukturyzacji) są przedsiębiorcy. Co jednak istotne, chodzi tutaj o takie znaczenie przedsiębiorcy, jakie znamy z Kodeksu cywilnego. Kodeks tłumaczy nam zaś, że przedsiębiorcą jest m.in. osoba fizyczna, która we własnym imieniu prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. Definicja ta jest bardzo pojemna. Nie wskazuje szczegółowych wymogów co do tego, w jaki sposób, czy też w jakim zakresie osoba fizyczna ma prowadzić działalność gospodarczą lub zawodową, aby posiadać status przedsiębiorcy na płaszczyźnie Kodeksu cywilnego. W praktyce utarło się jedynie, że aby uznać daną osobę za przedsiębiorcę, jej działalność musi mieć zarobkowy charakter, a także być prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły.
Rolnik – przedsiębiorca
Jeżeli zatem działalność prowadzona przez rolnika będzie spełniała te ogólne wymogi, to wówczas będziemy mogli uznać go za przedsiębiorcę. Co za tym idzie, taki rolnik będzie mógł skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego. Prowadzenie gospodarstwa rolnego i posiadanie statusu rolnika nie będzie zatem w żaden sposób ograniczało sposobności do sięgnięcia po dobrodziejstwo restrukturyzacji, aby z jej pomocą przezwyciężyć trudności finansowe.
Praktyka – jakie czynniki decydują o prowadzeniu działalności gospodarczej przez rolnika?
Na zakończenie warto wspomnieć, że praktycy prawa dostarczają również szczegółowych informacji o tym, jakie elementy prowadzonej działalności będą pomocne przy określeniu tego, czy można, czy też nie można uznawać rolnika za przedsiębiorcę. Przykładowo wskazuje się, że nie będzie przedsiębiorcą taki rolnik, który produkuje płody rolne wyłącznie na własne potrzeby i nie uczestniczy tym samym w obrocie gospodarczym. Z kolei z dużą dozą pewności będziemy mogli uznać za przedsiębiorcę takiego rolnika, który produkuje w dużych ilościach płody rolne celem ich późniejszej sprzedaży. Przy ocenie posiadania statusu rolnika indywidualnego praktyka odwołuje się również do zawieranych przez niego kontraktów – jeżeli zawiera on umowy kontraktacji, prawdopodobnie będziemy mogli uznać go za przedsiębiorcę.
Podsumowanie
Posiadanie statusu rolnika nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego. Jeżeli tylko działalność prowadzona przez rolnika spełni ogólne wymogi, aby uznać ją za działalność gospodarczą, będziemy takiego rolnika określali mianem przedsiębiorcy. Co za tym idzie, w razie kryzysu ekonomicznego, będzie on mógł skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego – procedury, która ma na celu wesprzeć w przezwyciężeniu kłopotów i wyjściu na finansową prostą.