dr Patryk Filipiak
doktor nauk prawnych,
kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny
Doktor nauk prawnych, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, adwokat. Prezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner i założyciel kancelarii FILIPIAKBABICZ.
Współtwórca nowego Prawa Restrukturyzacyjnego. Za prace legislacyjne w tym przedmiocie został odznaczony medalem Ministra Sprawiedliwości za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości.
Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia specjalistów zajmujących się upadłością i restrukturyzacją przedsiębiorstw INSOL EUROPE, Zespołu Ministra Gospodarki ds. Prawa Gospodarczego oraz Zespołu Ministra Sprawiedliwości ds Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego. Ekspert Banku Światowego. Członek Stowarzyszenia Praktyków restrukturyzacji oraz Sekcji Upadłościowej Instytutu Allerhanda.
Współautor i redaktor komentarza do prawa restrukturyzacyjnego, komentarza do upadłości konsumenckiej i komentarza do rozporządzenia 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego. Współautor Systemu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego oraz kilkudziesięciu innych publikacji z dziedziny prawa gospodarczego.
Specjalizuje się w zarządzaniu kryzysowym, restrukturyzacji zagrożonych podmiotów gospodarczych, zarządzaniu majątkiem niewypłacalnych firm i osób fizycznych oraz ochronie praw wierzycieli w związku z niewypłacalnością ich dłużników.
Od momentu uzyskania licencji syndyka pełnił funkcje tymczasowego nadzorcy sądowego, nadzorcy, zarządcy lub syndyka w wielu postępowaniach prowadzonych przed sądem upadłościowym. Dotyczyły one przedsiębiorstw działających w różnych branżach, m.in. budowlanej, nieruchomościowej, spożywczej, handlu detalicznego czy produkcji metali i wyrobów z metali.
Posiada bogate doświadczenie w zakresie:
- postępowania przed sądem restrukturyzacyjnym i upadłościowym,
- tworzenia i wdrażania planów restrukturyzacji,
- pozyskiwania nowego finansowania,
- doradztwa kryzysowego, w tym na rzecz dużych, zagrożonych upadłością, podmiotów działających w formie grup kapitałowych z kapitałem zagranicznym,
- nadzoru nad prawidłowością prowadzenia działalności gospodarczej (doświadczenie zdobywał pełniąc funkcję członka rad nadzorczych, w tym spółki publicznej),
- obsłudze spółek prawa handlowego, w tym również spółek publicznych z sektora energetycznego (projekt budowy największej w Europie elektrowni konwencjonalnej z kopalnią węgla kamiennego oraz projekty budowy farm wiatrowych),
- zabezpieczenia majątku przedsiębiorstwa przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zawłaszczeniem go przez osoby postronne,
- szacowania wartości przedsiębiorstw oraz poszczególnych składników ich majątku.
Wyróżnia się także szeroką wiedzą teoretyczną, pozwalającą na wykorzystanie prawa w najefektywniejszy w danych warunkach sposób. Jest adiunktem i wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie na Wydziale Prawa i Administracji wykłada prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne. Jako prelegent występuje na konferencjach i kongresach poświęconych Prawu upadłościowemu i restrukturyzacji.